۱۶ دانشمند پر استناد ایرانی را بشناسید

رویداد استارتاپی لیدکوتک

براساس اعلام موسسه کلاریویت آنالیتیکس از جمهوری اسلامی ایران تعداد 16 دانشمند پراستناد در بین 4 هزار و 58 پژوهشگر دنیا قرار گرفتند.

جعفر مهراد استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: موسسه کلاریویت آنالیتیکس سالانه فهرستی روزآمد از دانشمندان پر استناد را معرفی می کند.

وی افزود: براساس اعلام این موسسه، پژوهشگران پراستناد به ۲۱ رشته موضوعی و در کشورهای مختلف تعلق دارند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز عنوان کرد: تعداد پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۸ در فهرست کلاریویت آنالیتیکس بیش از ۴ هزار نفر است که در سال گذشته تعداد این دانشمندان ۳ هزار و ۳۰۰ نفر بود.

مهراد خاطرنشان کرد: در بین ۴ هزار و ۵۸ پژوهشگر پراستناد در ۲۱ رشته موضوعی تعداد ۱۹۴ دانشمند یا ۴.۸ درصد، تنها در دو رشته Essential Science Indicators قرار دارند. تعداد ۲۴ دانشمند پراستناد نیز از کشور های آمریکا، اروپا، آسیا و خاورمیانه تنها در ۳ رشته موضوعی فعالیت دارند.

وی اظهار داشت: در میان پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۸ تعداد ۱۷ برنده جایزه نوبل وجود دارد.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز تاکید کرد: آمریکا با ۲ هزار و ۶۳۹، انگلستان با ۵۴۶، سرزمین اصلی چین با ۴۸۲، آلمان با ۳۵۶، استرالیا با ۲۴۵، هلند با ۱۸۹، کانادا با ۱۶۶، فرانسه با ۱۵۷، سوئیس با ۱۳۳ و اسپانیا با ۱۱۵ دانشمند، ۱۰ کشوری هستند که بیشترین دانشمندان پراستناد را در اختیار دارند.

مهراد عنوان کرد: براساس اعلام این موسسه از جمهوری اسلامی ایران تعداد ۱۶ دانشمند پراستناد در بین ۴ هزار و ۵۸ پژوهشگر قرار دارند.

به گفته بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، سعید عباس بندی از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، اخوان از دانشگاه صنعتی اصفهان، مهدی دهقان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، داوود دومیری گنجی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و رئیس دانشگاه فناوری‌های نوین آمل، مهراورنگ قائدی از دانشگاه یاسوج، مفید گرجی بندپی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، سید مهدی جعفری از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، حسن کریمی از دانشگاه صنعتی قوچان، امید ماهیان از دانشگاه فردوسی مشهد، مرتضی محمودی دانشگاه علوم پزشکی تهران، سید فاضل نبوی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم، سید محمود نبوی از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم، طاهر نیکنام از دانشگاه صنعتی شریف، مسعود رضایی از دانشگاه تربیت مدرس، محسن شیخ‌الاسلامی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و محمد والی‌پور از دانشگاه آزاد اسلامی ایران از جمهوری اسلامی ایران ۱۶ دانشمند پراستناد در بین ۴۰۵۸ پژوهشگر هستند.‌

وی تاکید کرد: حضور دانشمندان پراستناد از دانشگاه های تازه تاسیس مانند صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی قوچان، یاسوج، علوم و منابع طبیعی گرگان و علوم پزشکی بقیه الله الاعظم در جمع پژوهشگران پراستناد جهان و غیبت تعدادی از دانشگاه های برتر و بزرگ کشور در این زمینه مستلزم توجه بیشتر به دانشگاه های تازه تاسیس است.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: این دانشگاه ها روند رشد و ترقی را با امکانات نسبتا محدودی که از نظر بودجه، تعداد اعضای هیات علمی، آزمایشگاه ها و فضای مورد استفاده، آغاز کرده و اکنون به صورت موثر در جمع دانشگاه های برتر جهان افتخار بزرگی را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورده اند.