عناب علمی در خراسان جنوبی

شرکت تعاونی کشت بافت خاوران

میوه عناب بیش از 4000 سال است که به دلیل خواص دارویی در مناطق مختلف بویژه استان خراسان جنوبی کشت شده و این گیاه در دامنه تغییرات درجه حرارتی وسیع و سطح بارش متفاوت می تواند رشد کند.

عناب به‌ عنوان یکی از محصولات استراتژیک خراسان‌ جنوبی دارای خواص بسیار زیاد و به دلیل داشتن ویتامین A،C و پتاسیم تقویت کننده سیستم ایمنی است و از آن به عنوان داروی آرامبخش و تنظیم کننده قند خون می توان نام برد.

شرکت کشت بافت خاوران به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه هلدینگ دانش بنیان لیدکو با تحقیقات علمی و راه اندازی تنها مجموعه بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه با هدف تکثیر گیاهان کشت بافتی خاص آن اقلیم در خراسان جنوبی شهرستان بیرجند در حال رقم زدن فصلی نو برای این محصولات استراتژیک است.

چرا کشت بافت ؟ چرا عناب؟

گیاه عناب قابلیت رشد در زمین های خشک و شور اقلیم خراسان جنوبی را دارا می باشد لذا توجه بیشتر به توسعه سطح زیر کشت آن ضمن بالابردن تولید و ارزش افزوده در حفاظت خاک نقش موثری ایفا می کند . از سوی دیگر با توجه به نرخ پایین جوانه زنی و همچنین تولید کم پاجوش ، تکثیر و تولید نهال های کشت بافتی عناب مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

در کمپانی دانش بنیان کشت بافت خاوران چه می گذرد؟

دکتر مهرناز انتصاری مدیر عامل شرکت مدرن کشت بافت خاوران در مورد فعالیت های شرکت می گوید: این مجموعه به عنوان تنها مجموعه بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه با هدف تکثیر گیاهان کشت بافتی خاص، در خراسان جنوبی شهرستان بیرجند در حال فعالیت می باشد، این مجموعه با داشتن قابلیت های فنی، تخصصی و بهره گیری از دانش علمی و کادر مجرب برای اولین بار موفق به تولید نهال عناب تجاری به روش کشت بافت شده است. این مجموعه دارای آزمایشگاه مجهز کشت بافت می باشد. در مجاورت آزمایشگاه این مجموعه مجتمع گلخانه ای مدرن خاوران که دارای گلخانه های تخصصی جهت تولید انبوه و سازگاری نهال های کشت بافتی است کاشت می شود. و فصلی نو برای این محصول استراتژیک در منطقه رقم خورده است.

مراحل تولید عناب کشت بافتی چگونه است؟

ریز نمونه های اولیه از تمامی ارقام بومی منطقه جمع آوری و پس از ضد عفونی کردن در آزمایشگاه پیشرفته کشت بافت خاوران در شرایط کاملا استریل و مغذی درون شیشه ای رشد پیدا می کند . ریز نمونه های اولیه پس از طی دوره تکثیر به صورت جداگانه به محیط های مغذی جدید جهت ریشه زایی منتقل می شود.(هر جوانه ریشه دار شده پتانسیل تبدیل به یک نهال را دارد) که پس از دوره سازگاری در گلخانه آماده ورود به بازار است.

روش شما نسبت به روش سنتی چه مزایایی دارد؟

در این روش در زمان صرفه جویی می شود مثلا مدت زمان حداقل دو سال برای پروسه تبدیل بذر به نهال در روش سنتی لازم است که این زمان در مدل کشت بافت به 8 ماه کاهش می یابد . مزیت دیگر این روش این است که سطح کشت کمتری نسبت به روش سنتی احتیاج دارد برای مثال این شرکت پتانسیل تولید صدها هزار پایه نهال را دارد که این حجم برای تولید از طریق کشت سنتی تنها با داشتن سطح کشت چند هکتاری از نهالستان محقق می شود.

سرمایه گذار اصلی این مجموعه بیوتکنولوژی کیست؟

دکتر انتصاری در ادامه خاطر نشان کرد با توجه به اینکه راه اندازی یک مجموعه بیوتکنولوژی کشاورزی برای تولید محصولات کشت بافتی نیاز به سرمایه ثابت بالایی دارد از اینرو این پروژه با حمایت مالی و معنوی هلدینگ سرمایه گذاری دانش بنیان لیدکو در راستای اشتغالزایی بیشتر و دستیابی به تولید ناخالص ملی و پیوستن به جریان اقتصاد دانش بنیان با بهره گیری از پتانسیل های موجود در منطقه انجام پذیرفته است.

در مورد نیروی دانشی این شرکت برای ما بگویید؟

دکتر انتصاری در ادامه صحبت هایشان با اشاره به اینکه یکی از افتخارات مجموعه بهره گیری ازمتخصصین مجرب بومی با دانش فنی بالا برای پیشبرد اهداف خود می باشد افزود اینکار موجب اشتغالزایی و بهبود فضای کسب و کار در منطقه نیز شده است.

سخن پایانی

امید است فعالیت این مجموعه علمی و فرهیخته در شهرستان بیرجند به عنوان مهد علم، هنر و فرهنگ موجبات ترغیب روحیه علمی و توسعه زیست بوم فناورانه ی کشاورزی در آن منطقه را به ارمغان آورد.