رویداد استارتاپی لیدکوتک برگزار شد!

نخستین رویداد استارتاپی شمال شرق کشور به میزبانی شهرستان فردوس

پس از ۹ ماه، رویداد استارتاپی لیدکوتک به پایان رسید و در روز دوشنبه یکم مردادماه مراسم اختتامیه و داوری مرحله نهایی طرح‌ها در هتل عماد نظام فردوس برگزار گردید.از ۴۳۹ طرح در مجموع ۶ طرح به مرحله نهایی راه یافته بودند.

آغاز مراسم با سخنرانی دکتر محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم شریف شهرستانهای فردوس ، طبس ، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی، دکتر اسماعیلی معاون محترم سیاسی اجتماعی استاندار خراسان جنوبی، و قرائت پیام دکتر سلطانی رییس هیات عامل صندوق نوآوری وشکوفایی همراه بود.

دکتر امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس،طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی گفت:اهمیت حمایت از شرکت های دانش بنیان و نخبگان، کمتر از مدرسه سازی و بیمارستان سازی نیست و برگزاری رویدادهای استارتاپی فصل جدیدی در توسعه خراسان جنوبی است.

وی افزود:توسعه شرکت‌های دانش‌ بنیان در کشور و امتیازاتی که مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم برای شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی کرده است، نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی دارد.

امیرحسنخانی گفت:کسب و کار دانش بنیان اگر چه ریسک و خطرپذیری بیشتری دارد اما تولید ثروت بیشتری را نیز به دنبال دارد و می‌تواند به ویژه در استان خراسان جنوبی اشتغال پایدار ایجاد کند .

نماینده مردم فردوس،طبس،بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی افزود:برای جذب سرمایه گذار و نیروهای تأثیرگذار در استان و شهرهایی چون فردوس، طبس، بشرویه و سرایان باید امکانات و خدماتی را نیز برای حضور آنها فراهم کنیم که از جمله آن فرودگاه و راه آهن است.

اسماعیلی معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی نیز گفت:خراسان جنوبی استعدادهای علمی و نیروی انسانی خوبی دارد و مردم این استان با وجود همه محدودیت‌ها از روحیه سخت کوشی برخوردار هستند و رتبه‌های ممتاز دانشگاهی و همچنین جایگاه های برتر را در رقابت‌های مختلف علمی کسب می کنند.

وی برگزاری رویدادهای استارتاپی در اشتغال زایی و رفع محرومیت را مؤثر دانست و افزود:امید است این رویداد در سایر شهر های استان نیز برگزار شود.

در این مراسم ۶ تیم برگزیده هر یک به مدت ۱۵ دقیقه از ایده و طرح خود در برابر حضار دفاع کردند و ۵ دقیقه نیز به سوالات غالبا چالش برانگیز داوران پاسخ دادند.

اولین تیم ارائه دهنده "سبزاندیشان پویا" با طرح تولید شامپو سر و بدن گیاهی آنغوزه بود.

تیم بعدی "سالاتک" با طرح سلام سالاد بود. ⁣«سلام سالاد» به شکل تخصصی در حوزه فروش آنلاین سالاد فعالیت خواهد کرد. ۹۰ درصد تغذیه کاربران ناسالم است، کاربر می‌تواند به شکل کامل سالاد خود را شخصی‌سازی کند. فروش به مشتریان نهایی، ارتباط با سرویس‌های سفارش آنلاین غذا و فروش به مشتریان سازمانی، انواع روش‌های درآمدی سلام سالاد هستند.

تیم سوم "کیهان کویر" با طرح تجارت گیاهان دارویی خاص منطقه فردوس در این رویداد به ارائه طرح خود پرداخت.

"احیاگران کویر" تیم بعدی ارائه دهنده بود که با هدف احداث اکوکمپ درمانی - توریستی در کویر بشرویه به رقابت در رویداد پرداخت.

تیم "آبساز انرژی" با هدف تولید آب از هوا و تیم "زرناب" با هدف طراحي فرمولاسيون لواشک فرا سودمند بر پايه­‌ی عناب و زرشک تیم‌های بعدی ارائه دهنده بودند.

در خاتمه به ترتیب تیم‌های "احیا گران کویر" ، "زرناب" و "سلام سالاد" به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند.

در پایان نیز دکتر اسلام‌پناه مسئول برگزاری نخستین استارتاپ شمال شرق کشور در فردوس نیز با اشاره به اینکه تعداد ۴۳۹ طرح و ایده به این رویداد ارسال شده است،افزود:۶ طرح و ایده به مرحله ارزیابی راه یافت که پس از ارائه طرح ها، ۳ طرح برگزیده و در کمترین زمان ممکن سرمایه گذاری در این طرح ها آغاز می‌شود.

وی تولید گیاهان دارویی در مناطق گرم و خشک، ارتباطات و فناوری اطلاعات، روش ها و رویکردهای نوین و پایدار در بیابان زدایی، دامپروری، کشت های زراعی، باغی، گلخانه‌ای و زینتی، مدیریت بحران آب در کشاورزی، مدیریت کنترل آفات و بیماری های کشاورزی در منطقه، انرژی های تجدیدپذیر و اولویت دار و اکوتوریسم را از جمله محورهای استارت آپ لیدکوتک در فردوس عنوان کرد.

ضمن عرض سپاس از همراهی شما، به اطلاع می‌رساند که سایت لیدکوتک فعال باقی مانده، اخبار و اطلاعیه‌های دوره‌های بعدی رویدادهای استارتاپی لیدکوتک را پوشش خواهد داد.