ورود فناوری های نوین لیدکو به خراسان جنوبی

اشتغال زایی در مناطق محروم؛ ورود بزرگترین شرکت دانش بنیان کشور به استان خراسان جنوبی

خراسان امروز

چند روزی است که از ورود بزرگترین شرکت دانش بنیان کشور به استان سخن گفته می شود شرکتی که طی فعالیت چندین ساله‌ خود تاکنون اقدام به سرمایه‌گذاری و تاسیس شرکت‌هایی در صنایع مرتبط با علوم زیستی از جمله شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان، شرکت همانندسازبافت کیش شرکت فرآورده‌ های زیستی روناک، داشته است. گروه شرکتهای مادر تخصصی دانش بنیان گسترش صنعت علوم زیستی (لیدکو) در راستای اهداف راهبردی خود که نهادینه سازي توسعه پایدار و دستیابی کشور به سهم مناسبی از تولید ناخالص ملی با بهره مندي از فناوري های زیستی است به دنبال ارتقاء کیفیت زندگی مردم، ایجاد فرصت هاي شغلی از طریق توسعه تجاري سازي در شرکتهاي دانش بنیان و ایجاد زیست بوم نوآوری و متناسب با کشاورزی هوشمند در کشور می باشد به همین دلیل رویداد استارت آپی را در منطقه شمال شرق ایران تحت عنوان لیدکوتک با هدف اشتغال زایی و بهبود فضای کسب و کار در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته در شهرستان فردوس برگزار خواهد کرد. در همین راستا با مدیرعامل این شرکت گفت و گو کردیم.

مهدی اسلام پناه عنوان کرد: این رویداد در سه سطح آزاد، دانشگاهی و دانش آموزی با محوریت طرح های مبتنی بر اقلیم شمال شرق کشور در راستای اشتغال زایی و محرومیت زدایی در استان خراسان جنوبی، شهرستان فردوس در یکم مرداد ماه برگزار می شود. وی محورهای این رویداد را مناسب با اقلیم این شهرستان و استان دانست و افزود: از جمله این محورها می توان به گیاهان دارویی در مناطق گرم و خشک، مدیریت بحران آب در کشاورزی، روش ها و رویکردهای نوین و پایدار در بیابانزدایی، دامپروری، کشتهای زراعی، باغی، گلخانه ای و زینتی، مدیریت و کنترل آفات و بیماریهای کشاورزی در منطقه، انرژی های تجدید پذیر الویت دار منطقه، اکوتوریسم و ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد.

سرمایه گذاری روی طرح های برتر

مدیرعامل شرکت هلدینگ دانش بنیان لیدکو گفت: پس از فراخوان از 439 ایده و طرح از تمام کشور ارسال شده است که بعد از بررسی ها 6 طرح برتر انتخاب و به مرحله نهایی و ارائه در رویداد راه یافته اند. اسلام پناه با اشاره به اینکه از این تعداد 3 طرح از خود خراسان جنوبی می باشد، تصریح کرد: در ارائه نهایی 3 طرح برتر انتخاب و بر روی آن سرمایه گذاری می شود و به مرحله تجاری سازی در شهرستان فردوس می رسد. به گفته وی همچنین برای 3 طرح بعدی سرمایه گذار پیدا می کنیم و در بازه زمانی سه ساله به تجاری سازی می رسد. وی با اشاره به اینکه برای برگزاری رویداد باید نماینده ها، استاندار و مدیران را توجیه می کردیم و سختی هایی داشت، گفت: اما در آینده نزدیک شاهد پیشرفت چشمگیر در منطقه هدف خواهیم بود که شرکت های راه اندازی شده از تکنولوژی های نوین و دانش بنیان اسافاده خواهد کرد.

زیرساخت ها اصل مهم جذب سرمایه گذار

مدیرعامل گروه شرکتهای مادر تخصصی دانش بنیان گسترش صنعت علوم زیستی (لیدکو) گفت: خراسان جنوبی ظرفیت های ویژه و خاصی در کشور دارد و سرشار از استعداد و نخبگی و دیار علم ودانش می باشد و مستعد توسعه پایدار و مقاومتی است. اسلام پناه افزود: اما نکته مهم برای جذب سرمایه گذار تامین زیرساخت ها است که در خراسان جنوبی از این نظر خیلی عقب تر از دیگر استان ها می باشد. وی تصریح کرد: زیرساخت های راه، ریل و هوایی خیلی ضعیف است و مسئولان استان و نمایندگان باید در این زمینه فکری اساسی داشته باشند. به گفتۀ وی این رویداد آغاز راهی بی پایان است و امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت ها زیادی در این استان باشیم.