فردوس کجاست و چرا فردوس؟

شهرستان تاریخی فردوس یا "تون" در شمال غربی استان خراسان جنوبی قرار گرفته که از شمال به شهرستان گناباد، از شرق و جنوب به شهرستان طبس و از غرب به شهرستان بشرویه از شرق به شهرستان سرایان محدود می‌شود.

منطقه ی فردوس یکي از واحدهاي اصلي و عمده‌اي است که به شكل مثلث در مركز ايران قرار دارد و جزو بزرگترين و پيچيده ترين واحدهاي زمين شناسي به شمار مي‌رود. در واقع اين منطقه را مي‌توان محل قديمي ترين قاره در ايران محسوب داشت كه حوادث زمين شناسي فراواني به خود ديده است . مردم فردوس به گويش فردوسي سخن مي‌گويند. اين گويش در ميان گويش‌هاي فارسي در خراسان، يکي از قديمي‌ترين گويش‌ها به شمار مي‌رود که تا حد بسيار زيادي ويژگي زبان فارسي را حفظ کرده و آهنگ زبان پارسي باستان را همچنان به همراه دارد. علاوه بر اثار بسیار زیاد تاریخی، مناظر طبیعی و باغات زیبا و چشمه های آب گرم که این شهر به یکی از مناطق اصلی گردشگری استان تبدیل کرده است، وجود قنات های قدیمی این منطقه را نمی‌توان نادیده گرفت. از معروف ترین آنها می‌توان به قنات بلده اشاره کرد با قدمت هزار ساله یکی از یازده قنات ایرانی است که از لحاظ قدمت در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۶ ثبت جهانی شده است.

شهر فردوس همانطور که از شواهد تاریخی آن پیداست خواستگاه دانشمندان و علمای زیادی بوده است و در حال حاضر نیز وجود مراکز آموزش عالی متعدد در این شهر، توان فرهنگی و علمی بالای این منطقه را می‌رساند. از مراکز آموزش عالی فردوس می‌توان به دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس، دانشگاه فنی و مهندسی فردوس، دانشگاه پیام نور، مرکز فردوس، دانشکده پیراپزشکی فردوس وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، آموزشکده عالی فنی و حرفه‌ای شهید رادمرد فردوس، دانشکده فنی و حرفه‌ای امام خامنه‌اي فردوس، دانشگاه جامع علمی و کاربردی واحد فردوس، دانشگاه غیرانتفاعی پيروزان، دانشگاه فرهنگیان بنت الهدی صدر فردوس ویژه خواهران، مرکز تربیت معلم پسرانه شهید مفتح و مجتمع آموزشی ایثارگران قائم اشاره کرد.

چگونه به فردوس برویم؟

اتوبوس: از تهران و مشهد همه روزه به مقصد فردوس وجود دارد.

قطار : قطارهای «تهران ـ خواف» و «تهران ـ طبس»، به صورت یک روز در میان از تهران به سمت این شهرها حرکت می‌کنند. نزدیک ترین ایستگاه های راه‌آهن به این شهر، طبس و خواف

هواپیما : فرودگاه بیرجند که هر روز به تهران و هفته‌ای سه روز به مشهد و فرودگاه طبس که هفته ایی دوبار به تهران پرواز دارد.

فاصله تا شهر فردوس:

فاصله طبس تا فردوس: ۱۸۹ کیلومتر – مدت زمان سفر: ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه

فاصله بیرجند تا فردوس: ۱۸۷ کیلومتر- مدت زمان سفر: ۲ ساعت و ۳۷ دقیقه

فاصله خواف تا فردوس: فاصله بین خواف و فردوس: ۳۱۹ کیلومتر- مدت زمان سفر: ۳ ساعت و ۵۲ دقیقه

امکانات رفاهی: هتل سنتی عماد نظام و مهمانسراهای گستان، فردوسی، سجاد و خانه معلم فردوس

***آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گردشگری فردوس***